Recent Posts

Mixade poster

Vattenskärning som lösning på utsläpp

Det finns som många vet, en metod var man använder vattenskärning för att åstadkomma detaljerade metallföremål. Det kan för övrigt handla om nästan vilket material som helst och vattenskärning har nästan inga utsläpp alls. För att vara exakt har just processen inget utsläpp förutom luft och vatten, men det kallas nog inte för utsläpp tänker jag mig. Det borde finnas en hel del andra områden var man kan använda sig av denna teknik, men jag vet inte riktigt vad det skulle kunna vara för något ännu. Jag hoppas jag kan komma på det, för det skulle kunna innebära en helt ny version av den industri vi har idag.

Recent Comments

Ett forskarteam som leds av svenskar kommer under juni 2011 att skicka upp en ballong i rymden för att få mer fakta om neutronstjärnor. Detta är ett nytt projekt som inte gjorts tidigare och forskarna och forskarna vet inte vilket resultat de kan förvänta sig.

Categories

Meta

Site search

Categories

February 2012
M T W T F S S
« Dec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  

Tags

Blogroll

Hitta rätt tandläkare i Stockholm

ny tandläkare vid BrommaJag har bestämt mig för att bleka tänderna och eftersom jag precis flyttat letar jag efter en tandläkare i Bromma, Stockholm som inte bara är duktig inom detta område men även på annan tandvård i stort. Efter att jag haft samma tandläkare i snart fem år och lärt känna henne är det rätt höga krav jag ställer på en ny tandläkare vid Bromma Rimligt, det vet jag inte men man kan alltid hoppas att den perfekta tandläkaren i Stockholm finns som kan lugna min stora rädsla inför besöken på det sätt min tidigare tandläkare gjorde.

Det låter kanske fånigt men jag tycker att det känns väldigt privat och känsligt att öppna munnen och förlita sig på en annan människa. Det hade nästan varit lättast om jag även i fortsättningen kunde gå till min gamla som jag fått stort förtroende inför men nu är det inte riktigt ett alternativ. Så jakten har börjat. Vad jag eftersöker är alltså en tandläkare i Bromma med specialkompetens inom tandläkarrädsla och som även erbjuder tandblekning på sin mottagning så att jag slipper gå till två olika mottagningar. Även om man kan bleka tänderna hemma så känns det bättre att få det utfört av en specialist än att själv leka tandläkare. Min filosofi är mycket enkel, man bör ägna sig åt det man har kunskap om och låta andra göra desamma – då brukar saker och ting bli mycket bättre. Så om denna tandläkare i Bromma finns som kan erbjuda alla dessa tjänster skulle jag känna mig lugn. Det är inte så ovanligt med tandläkarskräck så jag antar att det finns en hel del specialister inom området men jag söker efter någon som erbjuder all typ av tandvård i Stockholm så jag i lugna ro kan vänja mig med en och samma tandläkare att gå till.

Jag misstänker att min tandläkarrädsla började när jag var runt tio, innan dess hade det gått super hos tandläkaren, inga hål och ett klistermärke som bevis på hur modig man varit. Men när jag var tio borrades mitt första hål och även om jag fick en bedövningsspruta så hjälpte den inte. Det gjorde så ont att bara tanken av ljudet av borren får mig än idag att kallsvettas. Alla historier som under åren tillkommit, skrönor eller ej, har inte gjort saken bättre. Min gamla tandläkare och jag fixade den största rädslan med en inledningsvis lång pratstund och därefter med det underbara medlet lustgas. Det fungerade bra då men henne kände jag ju under en lång tid och jag är därför lite orolig för hur det ska fungera med min nya tandläkare i Stockholm. Jag hoppas att någon annan som förstår denna märkliga rädsla och min situation kan ge mig ett tips om en bra tandläkare jag kan börja gå till.

Write a comment